مطالب علمی,تاریخی و هرچی که بخوای.........
وبلاگی پر از مطالب علمی,تاریخی و...
 
 
پنجشنبه 19 آبان 1390 :: نویسنده : رادین گودرزی

تازگی ها خیلی ها به ورزش اسکواش علاقه مند شدن.

برای این که بیشتر درباره ی این ورزش بدونین به ادامه ی مطلب برید

 

کورت اسکواش

کورت اسکواش

 

 رشته ورزشی اسکواش تاریخچه ای خاص دارد.بازی هایی که با استفاده ازدیوار وپرتاب انواع توپ های دست سازی مثل توپ های پارچه ای و چوبی و... به سمت آن وکنترل آن دربرگشت ها دربسیاری از کش ورها وجود داشته است. حتی امروزه دربرخی از بازی های سنتی وبومی کشورها، شکلی از این نوع فعالیت ها به چشم می خورد،ازجمله بازی هایی که درآن با استفاده از مشت ، چوب یا راکت به توپی ضربه زده می شود.درحدود سال 1148میلادی یک سرگرمی به نام کف دست[1]  میان فرانسوی ها متداول بود.اوایل قرن 19میلادی فکراستفاده از راکت وتوپ باعث بوجودآمدن گونه های مختلف از بازی ها شد.زندانی های زندان فلیت برای سرگرمی با راکت توپ را به دیوارمی زدندوباعث ظهور بازی ئی به نام راکتس[2] شدند. درسال 1820میلادی بازی راکتس به طرزعجیبی به چندمدرسه در انگلستان راه یافت وبا رونق گرفتن این بازی درمدارس، درسال 1830اسکواش درمدرسه هارو به وجودآمد. شاگردان این مدرسه به کمک راکت سعی می کردند با قدرت به توپ ضربه بزنند وهنگام برگشت آن از دیوار ، دوباره خودرا به آن برسانند واین عمل را تکرار  کنند. جاذبه ها وهیجان بازی به زودی باعث رشد آن شد تا جاییکه درسال 1864 میلادی اسکواش  رسمیت یافت ونخستین زمین های  اختصاصی آن ساخته شد.مانند بسیاری از ورزش های آن زمان ، اسکواش نیزاستانداردمشخصی برای شیوه بازی،ساخت وابعادزمین و وسایل لازم خود نداشت.ازسال 1874 میلادی این بازی ومسابقاتش درانگلیس رسمیت پیدا کرد ودرسال 1883 میلادیاولین زمین اسکواش در آکسفورد انگلیس ساخته شدو درسال 1911 انگلیسی ها قانون بازی اسکواش وابعادزمین آنرا ضابطه مندکردند واین ضوابط به مرور به شکل امروزی درآمد.درسال 1967فدراسیون بین المللی اسکواش با 7کشور مصر،انگلستان ،استرالیا،آفریقای جنوبی،پاکستان،هندو نیوزلند شکل گرفت ودرسال 1992نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش تغییرکرد. کشورهای عضو این فدراسیون به مرور افزایش یافت تا جاییکه درابتدای سال 2004 تعداد اعضای آن به 150 عضورسید.این فدراسیون مورد تایید کمیته بین المللی المپیک وعضو انجمن عمومی فدراسیون های ورزشی بین المللی است. این بازی ازحدودسال1320شمسی با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت به آبادان وساخت سالن اسکواش برای بازی وتفریح خود واعضای خانواده  واردایران شد.درسال 1345در استان های خوزستان وتهران، سالن های تمرینی داشت که با توسعه آن ، درمکان های بیشتری ساخته شد.شهرهای آبادان،اهواز، مسجدسلیمان،وتهران از اولین شهرهای ایران در راه اندازی این رشته بودند.

اولین فدراسیون اسکواش ایران درسال 1353 به ریاست عباسقلی بختیار وبه دبیری دکتر محمود نائینی تاسیس شد اما پس از یک سال منحل گردید تا اینکه درسال 1372 به همت غلامحسین فرزامی وبه ریاست ایشان مجددا تاسیس شد ودرسال 1994 میلادی به عضویت فدراسیون آسیایی[3](ASF) درآمد.از سال 1382 تا 1386 بمدت 4سال دكترحمیدقاسمی ، واز سال 1386 تا 1388 دکترمحمدشریف ملک زاده به عنوان رئیس فدراسیون  اسکواش حضورداشته اند .

از اسفند ماه سال 1388 نیز آقای مسعودسلیمانی به عنوان سرپرست جدید فدراسیون منصوب ومشغول بکارشده اند.

  • به دلیل ویژگی های اختصاصی ومنحصر به فرد این رشته ، به زودی درسطح کشورهای پیشرفته وبرخی کشورهای جهان سوم ودرحال توسعه گسترش یافت. از ویژگی های خاصی که روز به روز برتعداد علاقه مندان وتوسعه کمی وکیفی این رشته می افزاید، می توان به این موارد اشاره کرد؛

الف – رشته ورزشی اسکواش پتانسیل های بسیار بالایی در بهبود شاخص های سلامت دارد.با توجه به اینکه شاخص های سلامت در تربیت بدنی وبطور مشخص در آمادگی جسمانی در 5 بخش (1.ترکیب بدنی 2.استقامت قلبی وریوی 3.استقامت عضلانی 4.قدرت عضلانی 5.انعطاف پذیری )خلاصه می شود،رشته های ورزشی  معدود ومحدودی هستند که توانایی بهبود مجموعه این پنج شا خص را دارند که اسکواش یکی از آنهاست.

ب – بسیاری از افراد با اهداف تفریحی ولذت بردن از اوقات فراغت گام به فعالیت های جسمانی و ورزش می پردازند. اسکواش به دلیل دارا بودن ویژگی های سرعت، دقت، فکروامکان رقابت هیجان برانگیز ودر عین حال امکان یادگیری سریع آن، به قدری دارای جاذبه های تفریحی است که اکثرکسانی که این بازی را حداقل برای یکبار تجربه کرده اند آنرا دراولویت های تفریحی خود قرار می دهند.

پ- زمینه تجربه قهرمانی وحتی حرفه ای شدن دراین رشته بسیار بالاست. با ظهور سازمان های حرفه ای درسطوح جهانی وبین المللی این رشته ،بازیکنان حرفه ای زیادی شکل گرفته اند.سازمان های حرفه ای [4]PSA و WISPA[5]که اولی با عنوان اتحادیه اسکواش بازان حرفه ای مربوط به مردان ودومی با عنوان اتحادیه بین المللی زنان اسکواش باز حرفه ای ، با برگزاری مسابقات متنوع ومتعدد درسطح دنیا رتبه بازیکنان در سطح جهان را تعیین می کنند.مسابقات این سازمان ها براساس جوایز نقدی وخدماتی برای برگزارکنندگان ،داوران وبازیکنان می باشد که با افزایش کمیت وکیفیت این جوایز وخدمات ،که منجر به شرکت بازیکنان طراز اول تری می شود، ضرائب اثرگذاری در تعیین رتبه های جهانی بازیکنان نیز تعیین می شود.

با این توضیح گردش مالی بسیار بالا در این سازمان ها امکان حرفه ای شدن در مناسب مختلف این رشته را فراهم کرده است.درحال حاضر مربیان وبازیکنان کشورهایی مثل پاکستان ومصر درآمدهای بسیار خوبی را ازاین راه کسب می کنند.

ت – بازی اسکواش پتانسیل بسیار بالایی دربهبود شاخص های آمادگی جسمانی درارتباط با مهارت دارد. شاخص های مهمی چون چابکی،سرعت، هماهنگی،تعادل،توان و...به خوبی در اسکواش مورد تاکید وتقویت قرار می گیرند.این مهم باعث شده است تا دربسیاری از کشورهای پیشرفته از اسکواش به عنوان رشته ای مکمل در کنار سایر رشته های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

ث - هزینه های ساخت ونگهداری سالن های اسکواش درمقایسه با بسیاری از رشته های ورزشی پایین تر ومقرون به صرفه تراست واین درحالیست که نسبت بهره وری آن درتامین اهداف متنوع ورزش بسیار بالاتر است. با توجه به نیاز به حداقل فضای ممکن (درحدود62متر مربع وکمتردرسالن کوچک آن) واز سوی دیگرهزینه های منطقی برای ساخت ومهمتراز آن نگهداری های بعدی ووجود ویژگی هاوجاذبه های متعدد ومتنوع ، انگیزه های توسعه اماکن وطرفدران این رشته بویژه در کشورهای پیشرفته را افزایش داده است.

ج - مراکز تفریحی  (Leisure center)  دولتی وخصوصی در کشورهای پیشرفته ، گرایش محسوسی به توسعه اماکن اسکواش پیدا کرده اند ،زیرا علاوه برجلب وجذب خانواده ها درایجاد پاتوق های سالم خانوادگی ودوستانه درحداقل فضا بسیارمناسب هستند.

چ – طرح های ساده شدهء بسیاری از این بازی هرروزه از سوی،فدراسیون ها، شرکت هاوافراد مختلف زمینه گسترش هرچه بیشتر این رشته با جاذبه های بیشتر وامکانات کمتر را فراهم می کند. طرح های مینی اسکواش،اسکواش ساحلی واسکواشِ باز ،امروزه شرایط اجرای بازی اسکواش در اکثرفضاها را فراهم کرده است.

ح – ویژگی های استقرار بازیکنان اسکواش در طول بازی درکنار یکدیگر باعث شده است تا امکان یک ارتباط گفتاری وتعاملی مناسب نیز فراهم گردد. این ویژگی درکنار دیگر ویژگی ها شرایط جذب بسیاری از چهره های سرشناس اقتصادی، سیاسی، فرهنگی ملی وبین المللی درکشورهای مختلف را به این رشته فراهم کرده است.

د_ رشته اسکواش ازلحاظ فرهنگی نیز،شرایط بسیار خاصی دارد. اسکواش ازمعدود رشته هایی است که رقابت کنندگان درکناریکدیگر بازی می کنند ونه درمقابل یکدیگر. درکناراین مسئله آدابی چون احترام به حریف وامتیازدادن به کسی که توپ رابه حریف مقابل خودوسایرموارددیگر،جنبه هاب تربیتی مناسبی رابرای این رشته فراهم نموده است.

نوع مطلب : ورزش، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با سلام.به شما دوست عزیز خوش آمد می گویم امیدوارم که از این وبلاگ و مطالبش خوشتان بیاید و بتوانید بهره ی کافی از این مطالب ببرید.لطف کنید به مطالب نظر بدهید.

باتشکر مدیر وبلاگ

مدیر وبلاگ : رادین گودرزی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
تیم مورد علاقه شما کدام است

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Iranbloglist.com