تبلیغات
مطالب علمی,تاریخی و هرچی که بخوای......... - قوم میترا
 
مطالب علمی,تاریخی و هرچی که بخوای.........
وبلاگی پر از مطالب علمی,تاریخی و...
 
 
یکشنبه 1 فروردین 1389 :: نویسنده : رادین گودرزی

آریائیان هنگام ورود به سرزمین‌های آریایی نیروهای طبیعت مثل خورشید و ماه و ستارگان و آتش و خاك و باد و آب را مى‌پرستیده‌اند. آنها خدایان متعددی را که به‌صورت ارباب انواع آفریننده یا نابودکننده مى‌شناختند، باور داشتند. این خدایان مظهر قواى طبیعت مانند میترا (خدای خورشید)، ورونا (خدای آسمان)، ایندرا (خدای جنگ) و ... بودند، که ظاهراً "دئوه" (خدا) نامیده مى‌شدند. در چنین دورانی، بیشتر مردم آریایی که در نواحی شمال افغانستان امروزی مى‌زیستند، پیرو آیین میترایی بودند. در این آیین خورشید نماد مهر است.

خورشید برای انسان بدوی قوی‌ترین عنصر وجود و مهربان‌ترین قوای طبیعت بود و قاعدتاً می‌بایست جزو اولین خدایان و معبودان او بوده باشد. سنت پرستش مهر (خورشید) به دوران‌های بسیار کهن بر می‌گردد. تقدس خورشید در اقوام متعددی رواج داشته و در برخی از فرهنگ‌ها نشانه‌های این اعتقاد باقی مانده است. در بین‌النهرین "شمس یا شاماش" ایزد خورشید را می‌پرستیدند، این ایزد در دستش شیئی را نگاه می‌داشت که به تیغهٔ اره همانند بود و سوار بر گردونه‌اش به‌سوی باختر می‌راند. در مصر خورشید، عنوان بزرگ‌ترین خدا را داشت و به‌نام رع (Re) مشهور بود. "قوم سلت EOL یعنی ستاره خورشید را پرستش می‌کردند و خدای خورشید فنیقیان همانند نام ستاره خورشید در لغت قوم سلت EL می‌باشد. قوم اینکا دارای معبد خورشید بوده که دیوارهایش پوشیده از ورقه‌های طلا بوده و الان در سرزمین پرو واقع است. همچنین هرم خورشیدی بسیار با شکوهی از تمدن قوم ازتک در مکزیک باقیمانده است.

در هند دوران ودایی نام او به‌صورت "میتره" با مفهوم پیمان و دوستی ظاهر می‌شود و یکی از خدایان گروه فرمانروا است و با "ورونه" جفت جاویدانی را تشکیل می‌دهند که از سوی مردم به‌یاری خوانده می‌شوند در سنت هندی نیز میترا گردونه‌ای درخشان و اقامتگاهی زرین دارد. میترا در سنت دینی زردتشتی در مقامی پایین‌تر از اهورامزدا قرار می‌گیرد و آفریدهٔ او محسوب می‌شود تا از آفرینش او پاسداری کند. او خدای پیمان است و وظیفهٔ مهم او نظارت بر همهٔ پیمان‌هاست. او ایزد فروغ و روشنایی و از بزرگترین ایزدان آیین زردتشتی محسوب می‌شود.


[] پیشینه

درباره پیشینۀ آیین مهر، ذکر این نکته لازم [به یادآوری] است که گرچه برخی منابع لوح‌های متعلق به ۱۴٠٠ سال پیش از میلاد مسیح را ـ كه سال ۱۹٠٧ میلادی در بغازكوى واقع در كاپادوكیا كشف شده [منظور الواح خط میخی مربوط به اقوام باستانی هیتی هستند که از بغازكوی در كشور تركیه به‌دست آمده است] و نام مهر (میترا) در آن آمده ـ كهن‌ترین سند می‌دانند، اما روشن است که صرفاً به استناد این لوح‌ها نمی‌توان پیشینه آیین مهر را از ۱۴٠٠ سال پیش از میلاد به این‌سو تخمین زد؛ چرا که با‌توجه به رشد و بالندگی این آیین که در گستره‌ای پهناور از شرق تا غرب پیروان فراوان یافت، می‌توان پیشینه‌اش‌ را چند هزار سال پیش‌تر از آن‌چه در اسناد به‌دست آمده در نظر گرفت و چه‌بسا در آینده اسنادی کهن‌تر به‌دست آید که این دیدگاه را تائید کند.[پایکوبی و ترانه‌خوانی، از سنت‌های جشن یلدا، گفتگوی مریم رئیس دانا با شاهین سپنتا، وب‌سایت شهرزاد نیوز: ٣٠ آذر ١٣٨٨]
 
منبع:http://avalrahnamaiha.blogfa.com
نوع مطلب : تاریخ، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


با سلام.به شما دوست عزیز خوش آمد می گویم امیدوارم که از این وبلاگ و مطالبش خوشتان بیاید و بتوانید بهره ی کافی از این مطالب ببرید.لطف کنید به مطالب نظر بدهید.

باتشکر مدیر وبلاگ

مدیر وبلاگ : رادین گودرزی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
تیم مورد علاقه شما کدام است

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Iranbloglist.com